Dátum:
21.07.2021 - 08:00, 31.08.2021 - 16:00

Viete, kto režíroval známe, ale i tie menej známe slovenské filmy, ktoré ste určite mali možnosť vidieť v kinách alebo na televíznych obrazovkách? V spomienkach slovenských filmových režisérov, ktorí prijali pozvanie a osobne zaspomínali na svoju školu, obľúbených i menej obľúbených učiteľov, spolužiakov, predmety, známky, rozhodovania kam po základnej a strednej škole môžete nájsť odpovede.

Zaspomínali si, ako ich ľudsky a profesijne sformovala vysoká škola, teda tá, ktorú si už vybrali oni sami. Ide o zaujímavé a pútavé rozprávania - každé z nich originálne pre svoju dobu, školské a rodinné zázemie, vlastné osobnostné predpoklady - sú plné bežných i zaujímavých situácií, pádov, túžob, náhod i cielených rozhodnutí. Šťastím pre slovenskú kultúru, že boli nakoniec späté s filmom a filmovým umením.

Na svoje školské roky si zaspomínali Martin Ťapák, Eduard Grečner, Juraj Jakubisko, Eva Štefankovičová, Zoroslav Záhon, Juraj Lihosit, Dušan Trančík, Vlado Balco, Dušan Rapoš, Juraj Nvota, Yvonne Vávrová, Pavol Gejdoš, Martin Šulík, Mariana Čengel Solčanská, Jonáš Karásek, Juraj Lehotský, Jakub Kroner.

Táto výstava je zapožičaná z Múzea školstva a pedagogiky.